22 Mart 2014 Cumartesi

L'wren Scott Anısına


1964 yılı doğumlu Amerikan eski model, 1990 yılından 2006 yılına kadar stilist, 2006 yılından itibaren kendi moda evinin sahibiydi. 1,91 boyu ile tüm dikkatleri üzerine çekiyordu. Chanel gibi bir çok önemli defilede boy göstermiş, kariyerine tasarımcı olarak devam etmiştir. Mick Jagger ile 2001 yılından beri dolu dizgin beraberliklerini sürdürüyorlardı. Geçtiğimiz günlerde kendini asarak intihar etmiş olması maalesef çok üzücü. Ülkemizde bir çok kişi adını bile duymamış olabilir ancak burada yansıtıldığının aksine sadece "Mick Jagger'ın tasarımcı kız arkadaşı" vasfından çok daha fazlası olduğuna eminim. Tasarımlarını sevenler vardır, sevmeyenler vardır. Benim için çok olağan üstü tasarımlara ait bir tasarımcı değildi. Nicole Kidman ve Penelope Cruz üzerinde en çok tasarımlarına rastlıyoruz.


 Geçen yılı 3 milyon dolar, bu yılı ise 4 milyon dolar zarar ile kapamış. Son defilesini ise yetiştiremediğini söyleyerek moda haftasında iptal etmiş. Mick Jagger turnedeyken intihar ederek herkeste büyük bir şok etkisi bırakmış. Okuduğuma göre kendini ipek şalıyla asmış.


 Bizim burada olsa 305 milyon dolar servete ait Mick Jagger varken en büyük maddi desteği alarak tasarımcı hayatına herhalde devam edilirdi. Başarısızlığı gururuna yedirememiş olması belki çok gururlu bir görüntü çiziyorsa bile intiharı ile bizlere duygusal olarak ne kadar güçsüz bir insan olduğunu göstermiş oldu.


 Eminim çoğu kişi benim gibi buna anlam verememiştir. Çünkü ben gerçekten anlam veremiyorum. Hayatta herkes başarısız olabilir. Sağlığı yerinde, sevdiği adam yanında, genç, güzel, ünlü olması gibi bir çok artı yöne sahip bir kadının sadece işinde tökezlediği için bunu yapması ne kadar mantıklı olabilir? Bir sürü soru işareti ile çekip gitmiş oldu böylelikle buralardan.


En azından basının aksine anısına saygı duyup tasarımlarına yer vermek istedim.
"Herkese Sevgiler"
Yorum Gönder